Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors, kedja längd 42/45 cm, vikt 2,9 g, diamanterna har nagg på kulett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct ca W(H)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, saknar stämplar, nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, granater, akvamariner ca 4,60 ctv, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, clips, vikt 12,8 g, diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, några diamanter med nagg på kuletten.
BROSCH, 18K guld, rosenslipade diamanter, Axel Georg Björkman, Stockholm 1867, mått 46x65 mm, vikt 15,6 g.
RING, platina, ovalslipad obehandlad safir ca 3,15 ct, 6 navettslipade diamanter samt 12 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, IGI certifikat 4509124691 på ringen, stl 16,5 mm, vikt 8,0 g, safiren har visst slitage, några diamanter med mindre skador.
RING, platina, ovalslipad peridot ca 11,04 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 13,7 g.
RING, 14K guld/platina, smaragdslipad smaragd ca 0,62 ct med nagg och slitage, 6 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv,ca TW-W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
HELALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 41 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
COLLIER, 18K guld, 393 briljantslipade diamanter ca 5,04 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-P*, längd 39 cm, kistlås med säkerhetsögla, vikt 26,9 g, några diamanter med ytdefekter.
HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,92 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, en diamant med trasig kulett.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,93 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g,
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 50 briljantslipade diamanter ca 4,16 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 13,5 g, diamanter med skadad kulett.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,04 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 13,9 g, fåtal diamanter med nagg på kulett.
W.A BOLIN, brosch, 18K guld, rubiner, 2 briljantslipade diamanter ca 0,0,06 ctv, emalj, Stockholm 1974, vikt 16,2 g.
MANCSHETTKNAPPAR, 14K guld, igelkottar, vita safirer, mått 11x16 mm, vikt 10,6 g.