Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022
BROSCH, 18K guld, ovalslipad rubin 0,50 ct, gammalslipade diamanter 0,33 ctv, ca W-Cr/SI, C.G. Hallbergs Guldsmed, Stockholm 1902, längd 3,8 cm, vikt 3,0 g, diamanterna har nagg och skador, rubin med naturlig hålighet på paviljongen.
Accessoarer Pennor
VAN CLEEF & ARPELS, penna, 14K guld, längd 110 mm, vikt 17,0 g, bucklor, ej funktionsduglig.
BROSCH, 18K guld, blå emalj, rosenslipade diamanter, fröpärlor, O Kristensen, Stockholm 1917, mått 10x65 mm, vikt 4,2 g, en diamant har skador.
KEDJA, 18K guld, ärtlänk, A.T. Barkman, Varberg 1844, längd 47 cm, vikt 9,2 g, låset har monogram.
COLLIER, metall, 35 ovalslipade citriner, längd 46 cm, vikt 56,0 g, en citrin har liten skada och enstaka har nagg.
ARMRING, förgyllt silver, 5 ovalslipade citriner, L. Larsson & Co, Stockholm 1892, stl 6,5x5,5 cm, vikt 27,8 g, säkerhetskedja.
Smycken Nål
HÅRSMYCKE, förgyllt silver/metall, 12 ovalslipade citriner, antik, bredd 9,0 cm, vikt 16,6 g, några klor skadade.
BROSCH, förgyllt silver, 5 citriner, antik, mått 63x20 mm, vikt 12,6 g, nål i metall, två ovalslipade citriner har skador.
Smycken Nål
NÅL, förgyllt silver, kuddslipad citrin, Stockholm 1887, längd 65 mm, vikt 2,7 g, citrinen rör sig i fattningen och har liten skada.
BROSCH, 18K guld, förgyllning i 24K guld, ovalslipad citrin ca 10,0 ct, mått 24x21 mm, vikt 4,9 g, nål i metall.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct ca W/VS, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 15,25 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, W(H)/VS1 VS2, 5 GIA Diamond Dossier, stl 18,5 mm, 5,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, ca W(H)/VS1, GIA Diamond Dossier 5156839276, laserinskription på rondisten, 18,5 mm, vikt 5,5 g.
HÄNGE, 18K guld, orientaliska pärlor, glaskupol för bild men den gör ej att öppna, Stockholm 1803, omgjord med tennlödningar, vikt 4,8 g, ca 4×2,5 cm.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, cobochonslipade smaragd, rubiner, safirer, längd 17,5 cm, vikt 22,3 g.
COLLIER, 18K guld, pansarlänk, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca Cr(J)/P1, längd 40 cm, vikt 44,5 g, diamanten med nagg på kronan och kuletten.
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljant - och 12 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 18,25 mm, vikt 7 g, en diamant är skadad.