Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022
BROSCH, 18K guld / platina, 2 boutonformade pärlor ca 3,5 mm, 12 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, bredd 40 mm, vikt 4,9 g, enstaka diamanter med mindre nagg och skador.
RING, 18K guld med briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TW(G)/P2, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, prinsesslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 7,0 g, två diamanter är skadade.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade rubiner ca 0,52 ctv, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K guld, 30 st prinsesslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca W/VS, stl 15,5+ mm, vikt 11,1 g.
RING, 14K vitguld, safir 2,05 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,81 ct ca W-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, GIA report 6382668910, vikt 4,0 g, några diamanter med ytdefekter.
PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, 33 st, doserade, ca 10,3 -15,5 mm, lås och distander i 14K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, längd 49 cm, vikt 112 g.
RING, platina, South Sea pärla, ca 9,6 mm, 36 trapetsslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,9 g, ringen är storleksändrad.
HÄNGE, 18K vitguld, opal ca 38x 21,7x10,5 mm, baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, caW/VS, höjd 52 mm, vikt 17,7 g, opalen med sprickor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv varav mittstenarna är ca 0,16 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,0 g, mindre nagg på kuletter.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 156 briljantslipade diamanter ca 13,66 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 50 cm, vikt 41,4 g, några diamanter med nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K guld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
MATSILVER, 24 delar, Cohr, bordsbetsick, 6 boedsgafflar, 6 bordsknivar, 12 bordsskedar, vikt 1159 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 63 st briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,5 g, en diamant med skadad kulett.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 159 st briljantslipade diamanter ca 7,98 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, dosserat, längd 40,5 cm, vikt 19,2 g, några diamanter med nagg på kulett.
COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca TW/VS, kedja längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.