Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
SALT-,PEPPARKAR, SOCKERRUSKA, 3 delar, silver, svängda reliefåsar, höjd 9-19 cm, svenska importstämplar, totalvikt 332,4 g, buckla.
DOSA, silver, rund, graverad yta, J. Selling, Arboga 1846, höjd 25 mm, diameter 52 mm, vikt 32,0 g.
BREUNING, pärlörhängen, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 6,7 mm, Tyskland, vikt 3,6 g, stift.
COLLIER, maliakit, doserade kulor ca 7-14 mm, längd 54 cm, lås i vitmetall, vikt 108,9 g, knutet.
BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, rubiner, diameter 30 mm, vikt 7,7 g, nagg, spricka som når ytan.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, Mandelstam, krokar, höjd 60 mm, vikt 3,9 g, originalask.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,25 ct, 10 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 2 g.
SIGILLSTÄMPEL, silver, markströms, Uppsala 1963, höjd 50 mm, vikt 20,5 g, ej graverad.