Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
LJUSSTAKAR, ett par, silver, svenska importstämplar, höjd 60 mm, vikt 305,8 g, fylld botten.
ARMRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, inre diameter ca 18 cm, Björkman & Magnell Guldsmedsatelje, 1997, öppningsbar, vikt 28,2 g.
BREUNING, örhängen, sterlingsilver, karneol ca 10 mm, Tyskland, höjd 16 mm, vikt 3,6 g, stift.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv ca TCr/SI, stl 19 mm, vikt 3,2 g, spår av gravyr, en av de mindre stenarna är trasig.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 11 mm, stift, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, smaragd ca 1,05 ct, briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 22 mm, kedja 44 cm, vikt 3,8 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.
BREUNING, örhängen, förgyllt sterlingsilver, Tyskland, höjd 21 mm, vikt 4,3 g, huggies.
BREUNING, örhängen, förgyllt sterlingsilver, Tyskland, höjd 16 mm, vikt 3,2 g, huggies.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, Tyskland, höjd 15 mm, vikt 6,3 g, huggies.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, onyx ca 10 mm, Tyskland, höjd 18 mm, vikt 5,0 g, stift.
BREUNING, pärlörhängen, rodierat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 5 mm, Tyskland, höjd 28 mm, vikt 3,2 g, stift.
BREUNING, örhängen, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/SI, Tyskland, mått 5x5 mm, vikt 1,6 g, stift.
BREUNING, örhängen, hjärtan, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 5,4 mm, briljantslipade diamanater ca 0,07 ctv, ca TW-W/SI, Tyskland, höjd 13 mm, vikt 3,1 g, stift.
Smycken Pärlhänge
BREUNING, pärlhänge, 18K guld, odlad sötvattenspärla ca 8,5x6,5 mm, Tyskland, höjd 18 mm, vikt 1,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,1 g.