Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 0,37 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/P, stl 18 mm, några diamanter med nagg och skador.
BROSCH, 18K guld, ovalslipad ametist, orientaliska pärlor, stämplad 1778, omarbetad, tennlödningar, pärlorna med skador, längd 22 mm, vikt 5,1 g, etui.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 5,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W/SI, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g, en diamant har nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/P, Iduna, stl 17+ mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,25 ctv ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, höjd 22 mm, vikt 9,4 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade rubiner, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 13 mm, vikt 4,2 g, stift.
NIALAYA, armband, dödskalle, silver, svarta kubic zirkonia, onyx, justerbar längd, påse, ask.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, odlade pärlor blåa och vita diamanter, emalj, Nallebjörn, Anna Mandelstam, längd 41,5 cm, vikt 9,4 g, originaletui.
Silver Etui
TÄNDSTICKSASK, silver, arbetad yta, längd 60, bredd 35 mm, svenska importstämplar, vikt 43,0 g, delvis i nysilver.