Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
6 SKEDAR, silver, H.C.Andersen, sterlingsilver, längd ca 16 cm, 1978, Danmark, 512,8 g, 6 askar.
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rubin ca 0,61 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 14 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 2,1 g.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantsliapde diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, mått 10x12 mm, vikt 1,7 g.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
Ädelstenar Övrigt
FIGURIN, karvad fågel i bergkristall och aventurinkvarts ståendes på ett ametistkluster, höjd 11,5 cm, vikt 568,5 g.
DAVID ANDERSEN, hänge, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Väduren, Norge, vikt 3,7 g.
DAVID ANDERSEN, hänge, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Vågen, Norge, vikt 3,5 g.
DAVID ANDERSEN, hänge, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Vågen, Norge, vikt 3,7 g.
DAVID ANDERSEN, hänge, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Stenbocken, Norge, vikt 3,8 g.
DAVID ANDERSEN, hänge, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Stenbocken, Norge, vikt 3,6 g.
DAVID ANDERSEN, hänge med kedja, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Jungfrun, Norge, längd 80 cm, vikt 12,9 g.
BROSCH, 18K guld, citriner, John Pettersson eftr, Stockholm, mått 40x3,5 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, smaragd 0,67 ct, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, ametist, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g, två diamanter har skador.
RING, 18K guld, navettslipad rubin och smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, svaga fattningar med en diamant som rör sig i fattningen, flera diamanter har nagg och skador, smaragden har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, ovalfasetterad ametist ca 0,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, gravyr.