341 - 360 av 662
1...171819...34 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021

Klubbad för

GEORG JENSEN, 3 bestick, förgyllt sterlingsilver, emalj, 1979, total vikt 143,6 g.

Utrop: 1 000 kr

6 SKEDAR, silver, H.C.Andersen, sterlingsilver, längd ca 16 cm, 1978, Danmark, 512,8 g, 6 askar.

Utrop: 3 500 kr

CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rubin ca 0,61 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 14 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 2,1 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

Smycken Enstaka örhänge

ETT ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantsliapde diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, mått 10x12 mm, vikt 1,7 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

Ädelstenar Övrigt

FIGURIN, karvad fågel i bergkristall och aventurinkvarts ståendes på ett ametistkluster, höjd 11,5 cm, vikt 568,5 g.

425 kr

Utrop: 450 kr

DAVID ANDERSEN, hänge, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Väduren, Norge, vikt 3,7 g.

150 kr

Utrop: 175 kr

150 kr

Utrop: 175 kr

DAVID ANDERSEN, hänge, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Vågen, Norge, vikt 3,5 g.

150 kr

Utrop: 175 kr

DAVID ANDERSEN, hänge, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Vågen, Norge, vikt 3,7 g.

150 kr

Utrop: 175 kr

DAVID ANDERSEN, hänge, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Stenbocken, Norge, vikt 3,8 g.

150 kr

Utrop: 175 kr

DAVID ANDERSEN, hänge, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Stenbocken, Norge, vikt 3,6 g.

150 kr

Utrop: 175 kr

DAVID ANDERSEN, hänge med kedja, stjärntecken, förgyllt sterlingsilver, emalj, Jungfrun, Norge, längd 80 cm, vikt 12,9 g.

425 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, 18K guld, citriner, John Pettersson eftr, Stockholm, mått 40x3,5 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K vitguld, smaragd 0,67 ct, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K vitguld, ametist, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g, två diamanter har skador.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, navettslipad rubin och smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, svaga fattningar med en diamant som rör sig i fattningen, flera diamanter har nagg och skador, smaragden har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld, ovalfasetterad ametist ca 0,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, gravyr.

Utrop: 1 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, TW/SI, stl 19,75 mm, 4,3 g.

2 400 kr

Utrop: 2 200 kr