Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25+ mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, mått 1,1 cm, vikt 3,4 g, huggies.
RING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, Light brown/P, stl 15,75 mm, vikt 2,7 g, en diamant är skadad, porositet i guldet.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, safirer, rubiner, smaragder, stl 17+ mm, vikt 3,9 g, flera stenar med skador.
ARMBAND, 11-radigt, silver, turkos och röda glasstenar, anrikt, längd 16,5 cm, vikt 34 g.
COLLIER, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 38 cm, vikt 2,3 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 4-rader, odlade pärlor ca 4,5-5,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 17,5 cm.
RING, 18K guld, 10 ovalslipade rubiner ca 3,50 ctv, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCa-Ca/SI, stl 17 mm, vikt 5,5 g, svaga fattningar, en diamant har liten skada på kronan, flera rubiner har nagg och inneslutningar som når ytan.