Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,2 g, ena örhänget saknar en klo vid mindre stenen.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, 5 rubiner, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, stenar med nagg och skador.
DIAMANT, briljantslipad 0,45 ct, TW(G)/SI, fluorescens, gradering av Rolf Kruger, plomberad.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VVS-SI, varav mittstenen är 0,19 ct, stl 17 mm, vikt 2,8 g, mittstenen har mindre nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa/SI, vikt 2,2 g, stift.
COLLIER, silver, cabochonslipad ametist, troligen Karl Andersson, Stockholm, längd 43,5 cm, vikt 4,0 g.
PÄRLRING, 18K guld, mabépärla ca 16,6 mm, Wilh Forslund, Arvika 1964, stl 15,25+ mm, vikt 6,9 g.
RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, antik, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter 0,13 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2 g.
RING, 18K guld, ovalfasetterad blå safir, navettslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g, safiren har nagg på fasettkanter och mindre nagg.