161 - 180 av 662
1...8910...34 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021

Klubbad för

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,0 g.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,2 g, ena örhänget saknar en klo vid mindre stenen.

Utrop: 3 100 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 4,0 g.

Utrop: 3 500 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,23 ct, ca W/VVS.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K vitguld, 5 rubiner, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, stenar med nagg och skador.

Utrop: 2 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,45 ct, TW(G)/SI, fluorescens, gradering av Rolf Kruger, plomberad.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VVS-SI, varav mittstenen är 0,19 ct, stl 17 mm, vikt 2,8 g, mittstenen har mindre nagg på kuletten.

Utrop: 8 200 kr

COLLIER, pärlor av korall, lås i gulmetall, längd 119 cm, vikt 27,8 g, trasigt lås.

Utrop: 450 kr

RING, ca 16K guld, ametist, stl 17,75 mm, vikt 15,6 g, saknar stämplar.

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, tandformad natursten, lås i 18K guld, längd 45 cm.

Utrop: 1 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa/SI, vikt 2,2 g, stift.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

COLLIER, silver, cabochonslipad ametist, troligen Karl Andersson, Stockholm, längd 43,5 cm, vikt 4,0 g.

425 kr

Utrop: 350 kr

MOCCASKEDAR, silver, 6 st, K Anderson, vikt 28,9 g, skadat originaletui.

Utrop: 450 kr

PÄRLRING, 18K guld, mabépärla ca 16,6 mm, Wilh Forslund, Arvika 1964, stl 15,25+ mm, vikt 6,9 g.

2 100 kr

Utrop: 1 900 kr

RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, antik, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g, gravyr.

2 000 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter 0,13 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2 g.

1 200 kr

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K guld, carréslipade diamanter och smaragder, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K guld, ovalfasetterad blå safir, navettslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g, safiren har nagg på fasettkanter och mindre nagg.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca TCa/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, en sidosten har inneslutning som når ytan.

Utrop: 7 400 kr