Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,94 ct, ca TW(G)/SI1, 14 baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,25+ mm, vikt 5,1 g, en sidosten har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, vikt 1,3 g, stift, ena snurrebussen är silver.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,13 ct, Fancy Yellowish Brown/SI1, 17 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Light Yellow-Fancy Brown/SI-P, höjd 16 mm, vikt 1,9 g, mittstenen har små inverterade naturaler på rondisten, enstaka sidostenar har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, en TCa, höjd 15 mm, vikt 3,4 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 3,1 g, huggies, en diamant har litet nagg på kronan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, längd 18 cm, vikt 8,4 g, några enstaka diamanter med mindre skador, ett fåtal diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K guld, korridorlänk, Segir, Köping 1960, bredd 17,3 mm, längd 19 cm, vikt 53,7 g.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 11,4 g, gravyr.
TENNISARMBAND, 9K guld, delvis rodierat, 70 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 4,3 g, några diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g, nagg på kulett, mycket tjock rondist.
RING, 14K vitguld, 11 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, några diamanter med skador och nagg.
RING, 14K guld/platina, smaragdslipad smaragd ca 0,62 ct med nagg och slitage, 6 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv,ca TW-W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, antik- gammal- åttkant- och briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 30 mm, vikt 4,5 g, krokar, flera diamanter har nagg och skador, etui.
RING, 18K vitguld, kuddslipad mörk blå-grön nästan svart safir ca 7,80 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 44 åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 28 mm, vikt 4,3 g, tunt material på öglan, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-TCr/VS, vikt 1,7 g, stift.
HÄNGE, 18K guld, rubin, safir, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, mått 3,5x2,8 cm, vikt 16,8 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.