Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
ENSTENSÖRHÄNGEN, vitguld, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW-TCa/SI, stift, vikt 1,0 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Gemma, Stockholm, längd 39 cm, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, caTW-TCr/SI, höjd 21 mm, vikt 2,2 g,stift, enstaka diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 225 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-Ca/VS-P, längd 44 cm, vikt 20,4 g, några diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,5+ mm, vikt 2,7 g, en diamant skadad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,73 ctv, ca R-TW(E-F)/VVS-VS, vikt 1,1 g, ena diamantern med litet nagg på kuletten.
GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, malakit, mikromosaik, Petersplatsen i Rom, 1859, ca 63×55 mm, vikt 32,9 g, genomgående spricka, limrester.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca CR(J)/VS1, vikt 1,9 g, nagg på kulett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca CR(J)/VS1, Dahlgren & Co Ab, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g, gravyr, litet nagg på kulett.
STRÖMDAHLS, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 12,5 mm, vikt 2,6 g, originaletui.
PER BORUP, lås, 18K guld, oregelbunden stjärna, vikt 6,9 g, rökkvarts, längd 44 cm, påse.
PER BORUP, ring, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 11,1 g, originaletui.
PER BORUP, ring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,08 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,3 g, originaletui.
PER BORUP, örhängen, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, stift, höjd 13,7 mm, vikt 7,3 g, originaletui.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 11 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,50 ctv ca W/SI, stl 16,75+ mm, vikt 1,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,5 g.
COLLIER, 18K roséguld, 5 triangulärt - och 20 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca W/P, längd 44,5 cm, vikt 2,9 g.