Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,85 ct, Stjernswärd, Stockholm 1993, stl 16,75 mm, vikt 8,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS, stl 16 mm, vikt 5,8 g, behov av rodinering.
RING, 18K vitguld, baguette- , trapets- och droppslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 14,25 mm, vikt 2 g, en diamant med skada.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct, ca TCa(K)/VS1, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 7,5 g, en diamant är åttkantslipad, två större och en midre diamant är skadade.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, rubinen har små nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, platina/18K guld, odlade pärlor ca 10,6 mm, odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, höjd 38 mm, vikt 11,3 g, omarbetade, senare stift och clips i 18K vitguld, enstaka diamanter har nagg och skador.
RING, 18K guld, ovalslipad rosa safir ca 0,80 ct, antik, graverad A. von Prss 27ten Mai 1851, stl 17,25+ mm, vikt 5,3 g, senare ringskena, rubinen har nagg och slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla, briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca TCa/P, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld, 14 baguetteslipade behandlade gula safirer ca 1,72 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca Ca/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, enstaka safirer med nagg.
RING, 18K roséguld, ovalslipad kunzit ca 5,06 ct, rosa safirer ca 4,8 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g, enstaka sten med skada och nagg.
RING, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 5,41 ct, 6 smaragdslipade safirer ca 2,64 ctv, 35 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.
Medaljer Minnen
MINNEN, sterlingsilver, "De 100 förnämsta bilarna", vikt ca 160 g, Franklin Mint, originaletui, dokumentation.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljnatslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa/SI1, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, litet nagg vid rondisten.
BROSCH, platina/18K guld, buttonformad odlad pärla ca 7 mm, gammal- äldre åttkant- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, 1900-talets första hälft, mått 48x12 mm, vikt 5,9 g, några diamanter har nagg och skador.
EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver, rökkvarts, Love bead grande, stl 15,75 mm, vikt 7,7 g, slitage.