Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
ARMBAND, 18K roséguld, orangea, bruna och gula zirkoner, Kristian Ståhl, Stockholm, längd 19,5 cm, vikt 40,4 g, en zirkon har ytgående skada på kronan från rondisten till bordet och några har små nagg och repor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, gröna och bruna Zirconer, Kristian Ståhl, Stockholm, vikt 7,0 g, stift, ej stämplade.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, diamanter ca 1,00 ctv, ca W-CA(H-M)/SI-P, clips med stift, vikt 6,5 g, flertal diamanter är skadade, svaga fattningar.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,6 g, några diamanter med ytdefekter.
TENNISARMBAND, 18K guld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,51 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 7,7 g.
LAPPONIA, örhängen, 18K guld, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, vikt 2,1 g.
RING, 18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca TW(F)/VS1, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,8 g, gravyr, diamanterna har kraftigt slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, vikt 2,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,7 g, stift, enstaka diamanter har nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 67 briljnter ca 0,82 ctv, ca TW/-W/VS, längd 17 cm, vikt 6,3 g.
ARMRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, 5x6 cm, vikt 7,8 g.
HANS STRÖMDAHL, alliansring, 18K guld, 4 rubiner, 3 briljantslipade diamanter 0,18 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, granater, mått 6,3x6,3 cm, vikt 1,8 g, stift, en granat har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct enligt gravyr, ca W/VS1, Örn, Göterborg 1978, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca River-W/SI-P, diamanter 12 mm, vikt 3,5 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g, gravyr.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g.