Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
HÄNGE, 18K vitguld, safir 1,43 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 19 mm, vikt 3,8 g, safiren har små nagg.
ALTON, armring, 18K guld, design KE Palmberg, Falköping 1973, mått 5,2x6,8 cm, vikt 14,9 g.
THERESIA HVORSLEV, armring, sterlingsilver, bergskristall, MEMA, Lidköping 1972, mått 4,0x5,5 cm, vikt 51,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 61 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 2,8 cm, längd 40 cm, vikt 3,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cubic zirkoner ca 17,00 ct, vikt 7,3 g, stift.
RING, låghaltigt guld, typ A jade ca 7,85 ct, ca 17,6x11,9x4,3 mm, GCS certifikat 80270-92, baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ct, ca TW-W/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 7,5 g, några diamanter med nagg och skador, mittstenen lös i sin fattning.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade pärlor, barocka, rosa ton, ca 12,5 -14,5 mm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipde diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stjernswärd Juveler & Design, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g, en diamant med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, gravyr, slitage.
TRESTENSRING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g.
ARMBAND, 18K guld, 8 smaragdslipade granater,40,0 ctv, trasig säkerhetskedja, längd 17 cm, vikt 26,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Göteborg 1965, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca Cr/VS, stl 16,75 mm.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad ametist ca 4,05 ct, 46 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75+ mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld, turkos, 2 blå safirer ca 0,70 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,5 mm, vikt 7,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, 1 briljant- samt 5 åttkantslipade diamanter stl 17 mm, vikt 8,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW/VS, Strömdahl, stl 16 mm, gravyr.
ALLIANSRINGAR, 2 st, 18K guld, 14 briljantslipade briljanter 0,70 ctv, ca TW/VS, Strömdahs, stl 16 mm, vikt 5,4 g, gravyr, originaletui.