101 - 120 av 384
1...567...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021

Klubbad för

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 1,14 ctv, ca TW-TCa(G-L)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 5,3 g, ett fåtal diamanter med nagg.

9 900 kr

Utrop: 11 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,63 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, längd 18 cm, vikt 7,5 g, ett fåtal diamanter med nagg, en diamant med större natural.

17 600 kr

Utrop: 19 400 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/SI2, stl 18,75 mm, vikt 6,3 g, diamanten snurrar i fattningen och har litet nagg vid rondisten.

Utrop: 9 000 kr

ARMBAND, silver, 5 antik- och gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/SI-P, 310 diamant skärvor, bredd 27 mm, längd 18 cm, vikt 36,6 g, lång säkerhetskedja, svaga fattningar, flera diamanter har skador och nagg.

7 200 kr

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, silver, 31 antik- och gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-TCa/SI-P, 36 diamant skärvor, längd 79 cm, vikt 41,0 g, svaga fattningar, flera diamanter har skador och nagg.

Utrop: 6 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, silver, barocka odlade sötvattenspärlor, höjd 35 mm, krokar, vikt 4,2 g.

325 kr

Utrop: 300 kr

BROSCH, 18K guld, gröna tur,aliner, 33x38 mm, vikt 7,7 g, krokig nål, några turmaliner med nagg, skador och slitna fasettkanter.

Utrop: 3 100 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,50 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, safiren har inneslutningar som når ytan och slitna fasettkanter.

5 300 kr

Utrop: 4 500 kr

PÄRLCOLLIER, ovala odlade sötvattenspärlor ca 9 mm, lås i 18K guld med 14 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 95 cm, knutet, vikt 104,9 g.

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, safir 1,43 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 19 mm, vikt 3,8 g, safiren har små nagg.

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K vitguld, dropp - , navett - och briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW- LY-LBR/SI-P, Mandelstam, stl 17,5 mm, etui.

7 200 kr

Utrop: 8 100 kr

BROSCH, platina, åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv och en briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W/VS-SI, höjd 5,6 cm, vikt 8,6 g, en diamant är skadad.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

ARMRING, 14K guld, stl 16,5 cm, vikt 27,2 g, öppningsbar.

Utrop: 9 500 kr

ENGELBERT, pärlcollier, odlade pärlor ca 8 mm, lås signerat Stigbert i 18K guld med fröpärlor, Stockholm 1964, mellandelar i 18K guld, längd 62 cm, knutet, vikt 54,4 g.

Utrop: 9 000 kr

W.A. BOLIN, hänge, smyckesägg, 18K guld, silver, rosa emalj, höjd 22 mm, vikt 5,5 g, emaljskador.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VS1, GIA report 6212754345, stl 16,5 mm, Gunnar Fahlström, 2016, vikt 6,2 g, originaletui.

21 500 kr

Utrop: 24 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1978, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.

5 700 kr

Utrop: 6 200 kr

TENNISARMBAND, 14K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, längd 18 cm, vikt 5,8 g, enstaka diamanter har nagg.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 20 mm, vikt 9,1 g, safiren har mindre nagg och slitna fasetter, en diamant är skadad.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr