Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 1,14 ctv, ca TW-TCa(G-L)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 5,3 g, ett fåtal diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,63 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, längd 18 cm, vikt 7,5 g, ett fåtal diamanter med nagg, en diamant med större natural.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/SI2, stl 18,75 mm, vikt 6,3 g, diamanten snurrar i fattningen och har litet nagg vid rondisten.
ARMBAND, silver, 5 antik- och gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/SI-P, 310 diamant skärvor, bredd 27 mm, längd 18 cm, vikt 36,6 g, lång säkerhetskedja, svaga fattningar, flera diamanter har skador och nagg.
COLLIER, silver, 31 antik- och gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-TCa/SI-P, 36 diamant skärvor, längd 79 cm, vikt 41,0 g, svaga fattningar, flera diamanter har skador och nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, barocka odlade sötvattenspärlor, höjd 35 mm, krokar, vikt 4,2 g.
BROSCH, 18K guld, gröna tur,aliner, 33x38 mm, vikt 7,7 g, krokig nål, några turmaliner med nagg, skador och slitna fasettkanter.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,50 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, safiren har inneslutningar som når ytan och slitna fasettkanter.
PÄRLCOLLIER, ovala odlade sötvattenspärlor ca 9 mm, lås i 18K guld med 14 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 95 cm, knutet, vikt 104,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, safir 1,43 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 19 mm, vikt 3,8 g, safiren har små nagg.
RING, 18K vitguld, dropp - , navett - och briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW- LY-LBR/SI-P, Mandelstam, stl 17,5 mm, etui.
BROSCH, platina, åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv och en briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W/VS-SI, höjd 5,6 cm, vikt 8,6 g, en diamant är skadad.
ENGELBERT, pärlcollier, odlade pärlor ca 8 mm, lås signerat Stigbert i 18K guld med fröpärlor, Stockholm 1964, mellandelar i 18K guld, längd 62 cm, knutet, vikt 54,4 g.
W.A. BOLIN, hänge, smyckesägg, 18K guld, silver, rosa emalj, höjd 22 mm, vikt 5,5 g, emaljskador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VS1, GIA report 6212754345, stl 16,5 mm, Gunnar Fahlström, 2016, vikt 6,2 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1978, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, längd 18 cm, vikt 5,8 g, enstaka diamanter har nagg.