Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
RING, 14K vitguld, 4 rubiner, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS- SI, stl 17,25 mm, vikt enstaka diamanter med nagg och skador.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter 0,71 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K rodinerat guld, 17 blandslipade diamanter enligt gravyr 1,00 ct ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, inneslutning når ytan.
BESTICKSERVIS, 84 delar, silver, modell Hansa, 12 förrrättsgafflar, 12 förrättsknivar, 12 förrättsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, soppslev, såsslev, potatissked, serveringsgaffel, 3 plockgafflar, pastejkniv, 2 smörknivar, marmeladsked, sockersked, finska stämplar, totalvikt 4073,2 g, schatull.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade safirer ca 1,60 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, vikt 4,6 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca River-TW(E-G)/VS-SI, vikt 1,0 g, stift, ena diamanter har stort bord och liten krona, en diamant med litet nagg på kuletten, naturaler på rondisten.
DIAMANT, briljantslipad 0,57 ct, River(E)/IF, förseglad, IGI certifikat F2B39680.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ct ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 2,5 g, mittstenen med litet nagg på kuletten.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 2,50 ct, ca Cr(J)/P2, stl 20,5 mm, vikt 21,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, enstaka diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, smaragder, 12 briljantslipade diamanter ca 0,17 cv, stl 17 mm, vikt 2,6 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, smaragder ca 0,43 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TCa/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 0,52 ct, TW(G)/VVS2, Diamond Control certifikat 111200, vikt 0,5 g, diamanten har stort bord och låg krona.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, en diamant är skadad och några diamanter har nagg.