Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
BESTICKSERVIS, 61 delar, silver, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 dessertskedar, 13 mockaskedar, GAB, Stockholm/Eskilstuna 195-1971, vikt 2351,2 g, etuier och linda.
RING, 18K vitguld, smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, Kaplans Safir, Stockholm 1993, vikt 6,7 g, smaragden har slitage.
RING, 14K guld, safir ca 1,98 ct, 10 baguett och trapettslipade diamanter samt 18 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g, mindre nagg och tydefekter på några diamanter, mindre nagg samt ytdefekter på safiren.
BESTICKSERVIS, 35 delar, silver, modell Olga, 5 bordsgafflar, 5 bordsknivar, 9 bordsskedar, 8 förrättsgafflar, 8 förrättsknivar, Stockholm/Eskilstuna 1962-2002, totalvikt 1400,8 g, schatull.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,09 ct enligt gravyr, ca W/SI1, stl 16+ mm, vikt 3,9 g, tjock rondist, inverterade naturaler vid rondisten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosa och vita diamanter ca 2,07 ctv, briljant - , oval - och kuddslipade, ca TW-TCa/VS-P, huggies, höjd 28 mm, vikt 4,8 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,94 ctv, ca TW/VS-SI, längd 40 cm, vikt 16,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,65 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
ARMBAND, platina, 27 gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, safirer, Art Deco, längd 17,5 cm, vikt 18,2 g, säkerhetskedja, nio safirer saknas, flera safirer med nagg och skador, några diamanter med nagg, lagningar.
HÄNGE, smyckesägg, 14K guld/silver, syntetisk rubin, 45 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Ryska stämplar, höjd 26 mm, vikt 6,4 g, etui, flera diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad kunzit 5,20 ct, ovalslipade akvamariner ca 1,0 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Mandelstam, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, originaletui.
RING, 18K guld, smaragdslipad gul beryll 3,02 ct, droppslipade peridoter 1,58 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 4 g, peridoterna med nagg, originaletui.
RING, 18K guld, kuddslipad ametist 9,60 ct, turmalin, tsavorit, briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g, originaletui, mindre nagg på ametist, tsavoriten sitter något löst i svagare fattning, några av diamanterna sitter snett i fattningarna, turmalin sitter löst i fattningen.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir 0,84 ct, ovalslipad peridot 0,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, originaletui.
COLLIER, 18K guld, smaragd 1,30 ct, gammal - och briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W-Cr/VS-P, droppformad Tahitipärla ca 16,3 x 12,2 mm, Mandelstam, avtagbart pärlhänge, längd 41 cm, vikt 8,3 g, smaragden med nagg, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, droppslipade ametister ca 4,0 ctv, 2 behandlade gula briljanter 0,12 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, Mandelstam, stift, höjd 44 mm, vikt 10,9 g, originaletui.
RING, 18K guld, cabochonslipad safir ca 9,22 ctv, rosa och gula safirer ca 0,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCa-Ca-P, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g, safien har nagg och inneslutningar som når ytan, rosa safiren med nagg, originaletui.