Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TCa/SI-P, längd 40 - 42 cm, vikt 6,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, mittstenen med en inverterad natural.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljnatslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa/SI1, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, litet nagg vid rondisten.
COLLIER, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 4,80 ctv, ca River-Cr/VS-SI, längd 42,5 cm, vikt 17,9 g, några diamanter har nagg.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, ihålig, G Dahlgren & Co, Malmö 1898, längd 19,5 cm, vikt 21,0 g, saknar säkerhetskedja, bucklor.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,48 ct, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
COLLIER, 7-radig, facetterade smaragder, rubiner och safirer, ca 2000 st, justerbar längd, vikt 69,6 g, ej knutet.
BROSCH, 18K vitguld, odlad pärla, 69 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 74 mm, vikt 8,5 g, flera diamanter med små skador/nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Cr/VS-SI, vikt 3,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS-SI, längd, 16,5 cm, vikt 12,6 g.
SCHALINS, enstensring, Donau, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ctv, ca Cr(J)/SI, stl 16 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VS2, inskription på rondisten HRD 180000074493, stl 18,75 mm, vikt 9,6 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, platina, 6 gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-Cr/SI, A. Abbeus, Stockholm 1937, höjd 20 mm, vikt 3,6 g, skruvmekanism, en av de större diamanterna har liten skada vid rondisten och den andra har nagg, en av de mindre har inverterad natural på kronan, en del av lödningen på ena skruvmekanismen har släppt, etui.
HALSKEDJA, 18K guld, ankarlänk, karbinlås, balestra, bredd 3 mm, längd 48 cm, vikt 20,1 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir ca 1,51 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,6 g, safiren har små nagg.