Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
ENSTENSRING, 18K viguld, briljantslipad diamant 0,75 ct, W(H)/VS 2, IGI certifikat 154511898, 18,25 mm, vikt 13,3 g.
RING, platina, kuddslipad diamant 0,75 ct TW(F)/VVS2, GIA certifikat 6212568871, 32 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 12,1 g.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter 0,77 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 19,5 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,44 ct, ca W/VS, H. Jonssons Guldsmedsverkstad Eft, Stockholm 1976, stl 18 mm, vikt 3,6 g, storleksändrad.
COLLIER, 18K guld, carréslipade blå safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/S, längd 43 cm, vikt 20,2 g, 1 diamant har en ytlig inneslutning.
ARMBAND, 18K vitguld, 21 ovalslipade tanzaniter ca 25,62 ctv, 42 briljantslipade diamanter a 0,55 ctv, längd 20 cm, vikt 23,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade tanzaniter, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, höjd 14 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljnat - och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stl 18 mm, vikt 6 g, enstaka diamanter med skada och nagg.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Engelbert, stl 18 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K vitguld, blågrå odlad pärla, 18 briljantslipade diamanter 0,96 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 8,3 g.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, varav mittsten 0,06 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 2,3 g.
Silver Etui
ASK, silver, invändigt förgylld, Olof Hellbom, Stockholm 1799, mått 12 x 12 x 4 cm, vikt 358,2 g, gravyr i botten.
ENSTENSRING, 18K guld, prinsesslipad diamant 1,00 ct, River(E)/SI2, GIA inskription på rondisten 6255600500, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, gravyr.
RING, platina, gammalslipad diamant 0,75 ct, ca TW/SI1, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, gravyr.
RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(L)/VS2. 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,25+ mm, vikt 2,6 g, enstaka diamanter med nagg, gravyr.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin, 18 briljant - och 4 åttkantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 7,6 g, rubinen med skada, enstaka diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, rubin, 28 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,8 g, enstaka diamanter med skada och nagg.