Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 18 mm, stift, vikt 5,6 g, några diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, ovalslipade smaragder ca 2,37 ctv, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca W-Ca/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 12,8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca Cr/P, stift, vikt 8,2 g.
RING, 18K vitguld, en odlad South sea pärla ca 11 mm och en odlad Tahitipärla ca 11 mm, 52 briljantslipade diamanter och 6 navetteslipade diamanter, ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 11,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 11 mm, trapets - och briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, höjd 37 mm, vikt 7,8 g.
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver, emalj, dekor i form av en tjäder, invändigt förgyllt, Tyskland, 9x7 cm, vikt 149,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 9K vitguld, odlade pärlor, bergkristall, onyx, 7,5 g, ena manschettknappen med skada på onyx, skjortknapp & del av skortknapp medföljer, etui.
BROSCH, 18K guld, bemålat stengods(erotiskt), S:T Eriks Silversmedja, Stockholm 1996, mått 4,7 x 4,7 cm, vikt 22,5 g, liten skada på målning. troligen har målningen urpsrungligen suttit på innerlocket av ett fickur.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, höjd 36 mm, vikt 3,9 g, stift.
HELALLIANSRING, platina, 32 baguettslipade rubiner ca 3,40 ctv, stl 16,75 mm, Strömdahl 1954, vikt 4,7 g, nagg, slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, fasetterad citrin ca 8 ct, 8 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS, stl 16,5+ mm, Nyströms guldverkstad, Stockholm 1969, vikt 12,0 g, citrinen sitter löst i fattningen, en diamant skadad.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rosa safirer, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 55 mm, vikt 23,0 g, stift, några diamanter med nagg och skador, några safirer med nagg.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 2,91 ct, baguette - och briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca W-Ca/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5 g.
RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, en diamant har nagg, mittstenen har nagg på kuletten.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 10,30 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, Ventrella, Italien, höjd 3,2 cm, vikt 26,2 g, stift/clips, går att använda som enbart clips.
RING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 9 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g, några diamanter har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 26,00 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 17,1 g, storleksändrad, smaragden har inneslutningar som når ytan, smaragden något lös i fattningen.
RING, 18K guld/platina, briljantslipad brun diamant ca 0,35 ct, stl 15,25 mm, vikt 14,1 g, diamanten har skada, storleksminskad med extra skena.