161 - 180 av 384
1...8910...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021

Klubbad för

ARMBAND, 18K trefärgat guld, längd 19 cm, vikt 43,2 g.

Utrop: 18 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 18 mm, stift, vikt 5,6 g, några diamanter med nagg på kuletten.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipade smaragder ca 2,37 ctv, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca W-Ca/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 11 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 12,8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca Cr/P, stift, vikt 8,2 g.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, en odlad South sea pärla ca 11 mm och en odlad Tahitipärla ca 11 mm, 52 briljantslipade diamanter och 6 navetteslipade diamanter, ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 11,9 g.

Utrop: 16 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 11 mm, trapets - och briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, höjd 37 mm, vikt 7,8 g.

10 000 kr

Utrop: 11 200 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver, emalj, dekor i form av en tjäder, invändigt förgyllt, Tyskland, 9x7 cm, vikt 149,3 g.

Utrop: 4 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 9K vitguld, odlade pärlor, bergkristall, onyx, 7,5 g, ena manschettknappen med skada på onyx, skjortknapp & del av skortknapp medföljer, etui.

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, 18K guld, bemålat stengods(erotiskt), S:T Eriks Silversmedja, Stockholm 1996, mått 4,7 x 4,7 cm, vikt 22,5 g, liten skada på målning. troligen har målningen urpsrungligen suttit på innerlocket av ett fickur.

Utrop: 7 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, höjd 36 mm, vikt 3,9 g, stift.

Utrop: 10 000 kr

HELALLIANSRING, platina, 32 baguettslipade rubiner ca 3,40 ctv, stl 16,75 mm, Strömdahl 1954, vikt 4,7 g, nagg, slitna fasettkanter.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K vitguld, fasetterad citrin ca 8 ct, 8 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS, stl 16,5+ mm, Nyströms guldverkstad, Stockholm 1969, vikt 12,0 g, citrinen sitter löst i fattningen, en diamant skadad.

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, rosa safirer, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 55 mm, vikt 23,0 g, stift, några diamanter med nagg och skador, några safirer med nagg.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 2,91 ct, baguette - och briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca W-Ca/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5 g.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, en diamant har nagg, mittstenen har nagg på kuletten.

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 10,30 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, Ventrella, Italien, höjd 3,2 cm, vikt 26,2 g, stift/clips, går att använda som enbart clips.

42 000 kr

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 9 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g, några diamanter har nagg och skador.

Utrop: 7 400 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 26,00 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 17,1 g, storleksändrad, smaragden har inneslutningar som når ytan, smaragden något lös i fattningen.

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K guld/platina, briljantslipad brun diamant ca 0,35 ct, stl 15,25 mm, vikt 14,1 g, diamanten har skada, storleksminskad med extra skena.

Utrop: 6 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld 11 briljantslipade diamanter, mittsten 0,60ct, 1,30 ctv enligt gravyr, ca River-TW(E-G)/VS-SI, Hellström & Åhrling, Stockholm 1965, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, mittsten med små nagg, en diamant är skadad, en diamant med gul ton.

Utrop: 12 600 kr