Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
COLLIER, trumlad Rosenkvarts, runda färgade Agater, silverfärgat magnetlås och detaljer, längd 56cm.
COLLIER, oval Onyx, kulor av Rosenkvarts, silverlås och detaljer, trädd på vajer, längd 67 cm.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 rosa safirer, 7 briljantslipade ca 0,20 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 18 mm, vikt 1,9 g.
COLLIER, pärlemorskal, odlade vita och bruna sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 76 cm.
RING, silver, cabochonslipad kalcedon, Kaplans, Stockholm 1955, stl 16,25, vikt 8,2 g, sten sliten.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalfasetterad blå safir ca 1,10 ct, höjd 14 mm, vikt 0,8 g, nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, grön turmalin, vikt 5,5 g, stift.
RESETUI, silver, gaffel, 2 knivar, sax, pincett, tandpetare, linjal, höjd 90 mm, totalvikt 90,1 g, små bucklor.
COLLIER, kulor av rosenkvarts och fasetterad hematit, lås i vit metall med vita stenar, längd 48,5 cm, vikt 63,0 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W/VS, längd 43-46 cm, vikt 2,5 g, mindre nagg på kuletten.