Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g, 1 diamant med nagg på kuletten.
BROSCH, 18K vitguld, briljantslipade diamant ca 0,24 ct, ca TCr/SI, längd 50 mm, vikt 4,4 g.
Silver Vas
VAS, kristall, fot i silver, Ungern 1900-talets senare hälft, höjd 24,5 cm, totalvikt 1040,5 g.
MATSILVER, förgyllt sterlingsilver, emalj, julbestick, 4 skedar, 3 gafflar, olika designers för A. Michelsen, några är signerade, 1967-1969, total vikt 320,7 g.
COLLIER, kulor av tigeröga ca 8,3-8,5 mm, lås i gulmetall, längd 41 cm, vikt 39,9 g.
SCHALINS, ring, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, flera diamanter har ytliga inneslutningar, gravyr.
RING, 2 st sammanlödda, 18K guld/vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/SI-P, stl 16,75+ mm, vikt 4,3 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,6 g.
COLLIER, fasetterad Agat, kulor av Onyx, pärlemorskal, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 65 cm.
COLLIER, Korall, fasetterad Onyx och färgad kvarts, trädd på vajer, guldfärgat lås, längd 50 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, matterade onyxkulor, pärlemorskal, citriner, lås gulmetall, trädd på vajer, längd 70 cm,
COLLIER, trumlad tigeröga, gråsvart rektangulär mineral, Agatcirkel, vita plastpärlor, längd ca 70 cm,
COLLIER, kulor av färgad Kvarts ca 8 mm, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 63 cm.