Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/P, höjd 16 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCa/P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stift, höjd 6 mm, vikt 1,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 43 cm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 7 mm, stift, vikt 1,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 12 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,8 g.
MATSILVER, 6 skedar, sterlingsilver, emalj, Ela, Danmark, längd 93 mm, etui från P.V Kragh Köpenhamn.
LJUSSTAKE, silver, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1972, höjd 9,5 cm, vikt 211,6 g, fylld botten.
UPPLÄGGNINGSBESTICK, ett par, silver, delvis förgyllda, längd 20,5 cm, svenska impoststämplar, vikt 125,0 g.
Silver Kaffeservis
GEORG JENSEN, kopp, nr 444A, sterlingsilver, höjd 60 mm, längd 85 mm, vikt 74,2 g, gravyr.
RING, 18K guld, 2 safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv ca W/P, stl 17,5 mm, Birmingham, vikt 3,3 g, en safir saknas.
ALLIANSRING, 18K guld / vitguld, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca W/SI-P, stl 17,5 mm, Uppsala 1978, vikt 3,9 g.
BÄGARE, silver, delvis förgylld, niello, Ryssland, höjd 75 mm, diameter 45 mm, vikt 47,3 g.
RING, 18K guld, turkos, 12 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 14,5 mm, vikt 3,1 g.