Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
5 DIAMANTER, briljantslipade, 0,45 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, en Piqué, en diamant med nagg vid kuletten.
RING, 18K guld, fyra briljantslipade diamanter 0,11 ctv enligt gravyr, två odlade pärlor ca 7,5 mm i diameter, vikt 5,3 g, stl 17 mm, vikt 5,2 g.
ALLIANSRING, 14K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca Cr-Ca/SI2, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g.
MOCKASKEDAR, 12 st, sterlingsilver, emalj, Danmark, längd 95 mm, totalvikt 114,2 g, några skedar något skeva, små emaljskador, etui.
GEORG JENSEN & WENDEL, underlägg, sterlingsilver, nr 51A, design Harald Nielsen, Danmark 1945-1951, diameter 60 mm, vikt 14,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalfasetterad smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 3,9 g.
RING, 14K guld, 169 åttkantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, nagg.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, bergkristall, fröpärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1948, höjd 35 mm, vikt 5,3 g, nagg.
ENGELBERT, örhängen, 18K guld, bergkristaller, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1954, höjd 20 mm, skruvmekanism, vikt 3,9 g, nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipad safir, 11 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, höjd 17 mm, venezialänk 38 cm, vikt 5,1 g.
RING, 18K guld, ovalfasetterad rubin, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g. 1 sten skadad.
HÄNGE MED KEDJA, droppslipad smaragd ca 0,24 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/P, höjd 14 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/P, höjd 16 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, längd 54 cm, lås i silver, vikt 25,0 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Cr/P, stift, höjd 6 mm, vikt 1,7 g.