Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 st briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 4 cm, vikt 2,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, längd 43 cm + 4,5 cm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,39 ct, River(D)/VS2, GIA laserinskription 12637089, 10 st briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 st briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,6 g.
Smycken Enstenshänge
HÄNGE, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI, längd 1,3 cm, vikt 0,7 g, diamant med mindre skada intill rondisten, natural på kronan.
CARMOSÉRING, 18K rodinerat guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-CR/P, stl 17,5+ mm, vikt 3,0 g, smaragden är skadad och har sprickor som når ytan.
HÄNGE/KEDJA, 18K rodinerat guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-TCr/P, längd 39,5 cm, vikt 3,0 g, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, ovalslipade smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca ca W-TCa/P, höjd 20 mm, vikt 3,5 g, ena smaragden med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4-8 mm, doserat, lås i 18K vitguld, längd 50 cm, knutet, vikt 20,2 g, i behov av omträdning.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipad diamanter ca 0,34 ctv, TW/VS, stift, vikt 1,1 g.
4 JACKETRINGAR, 18K guld, rubiner, smaragder, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 7,4 g, flertal stenar med skador, nagg och slitna fasetter.
ÖRHÄNGEN, silver, fasetterade akvamariner, isbjörnar, höjd 26 mm, stift, vikt 3,7, akvamarinerna har nagg och skador.
ARMBAND, 9K guld, smaragder, åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 18,5 cm, vikt 5,7 g, smaragder med skador, sprickor och nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 38,5 cm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, silver, gammalslipade och rosenslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-K/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 4,4 g.