Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VVS-SI, längd 42-45 cm, vikt 2,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 1,3 g, en diamant med nagg på kuletten.
DIAMANT, briljantslipad, 0,34 ct, W(H)/SI2, Diamond Control certifikat 42627 från 1980, förseglad i plastficka.
DIAMANT, briljantslipad, 0,45 ct, River(D)/VVS2, Diamexpertise 4460 från 1975, förseglad i plastficka.
KARL LAINE, hänge med kedja, silver, bergkristall, längd hänge ca 4,5 cm, längd kedja 60 cm, vikt 25,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safir, briljanter ca 0,02 ctv, längd 38 cm, vikt 3,5 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Norge, höjd 70 mm, vikt 341,7 g, fylld botten, små bucklor.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K guld, Länsstyrelsen, pärlor ca 6,5-6,1 mm, längd 52 cm, vikt 25,6 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,2 g.