Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
RING, sterlingsilver, detaljer i guld, bergskristall, stl 18,25 mm, Lennart Oehmke, 1966, vikt 8,1 g, repor på stenen.
ARMBAND, sterlingsilver, färgstenar, stelt, öppningsbar med enklare lås, vikt 36,1 g, inre diameter ca 18cm.
ALLIANSRING, 9K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K vitguld, froppformad odlad sötvattenspärla, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, höjd 20 mm, vikt 1,9 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor, ankarlänk med berlock i form av ett hjärta, längd 18 cm, vikt 10,9 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,8 g, slitage.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ÖRHÄNGE, 18k vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv samt 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca River-TW/VS, stift, vikt 1,8 gram.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, vita topaser, odlade pärlor ca 6-7 mm, längd ca 120 cm, vikt 66,9 g, en sten saknas i låset.
ARMRING, gulmetall, granater, mått 59 x 51 mm, vikt 24,4 g, trasig säkerhetskedja, saknar en sten.
COLLIER, färgad Howlite, kulor av Onyx, odlade sötvattenspärlor, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 55 cm.