Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
COLLIER, trumlad färgad blå kvarts, trumlade blå-brun-grön Agat, detaljer i vitmetall, längd ca 70 cm.
COLLIER, fasetterad Lapis lazuli, odlade sötvattenspärlor, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 68 cm.
PÄRLCOLLIER, saknar lås, ca 7 mm, ca 135 cm, knutet, enstaka pärlor med slitage.
SMYCKESSET, sterlingsilver, brosch, armband, collier, längd armband 19 cm, längd collier ca 42 cm, totalvikt 130,5 g, ett stift har gått av på armbandet.
RING, 14K vitguld, fantasislipad ametist ca 30 ct, stl 17,25 mm, vikt 13,0 g, ametisten har små nagg.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,9 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, texten "DEAREST", briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 14,6 g, en åttkantslipad diamant, några med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, rundslipad rubin ca 0,30 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g, en diamant är trasig och en ligger löst i sin fattning, rubinen har ett nagg på rondisten, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv ca W/VS, vikt 2,4 g, stift, endast en snurrebuss.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3,5-6,5 mm, längd 39 cm, lås i silver, vikt 9,1 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 4-6 mm, längd 37 cm, lås i silver, vikt 10,2g, knutet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g.