Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 juni 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, mått 6,5 x 6,5 mm, vikt 1,5 g.
BROSCH, 18K guld / vitguld, briljantslipad diamant ca 0,11 ct ca W/VS, bredd 7,5 cm, vikt 9,0 g.
COLLIER, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 37,5/40 cm, vikt 1,5 g, diamanterna med nagg på kulett.
ARMBAND, 18K vitguld, safirer, trapetsslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 7,6 g, två blå glasstenar, svaga fattningar, flera diamanter är skadade.
ARMBAND, 18K guld, blått glas, 171 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 19 cm, vikt 10,3 g, nagg på en blå glassten, enstaka diamanter med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 9 mm, off round, 2 st lås i 18K guld, längd 80 cm, knutet, vikt 81,4 g, avtagbart armband längd 18 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-TCa/VS-P, stift, vikt 1,4 g, stoppers i guld och vitguld.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, sterlingsilver, "tro, hopp och kärlek", längd 45 cm, vikt 11,3 g, kedja ej original.
RING, 18K rodinerat guld, akvamarin, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/SI, stl 19,5 mm, vikt 4,4 g, akvamarinen har nagg och slitna fasettkanter, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/SI, Schalin, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipad diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,2 g, svaga fattningar.
RING, 18K guld, safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17,5 mm, vikt 1,7 g.