Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 juni 2021
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,3-7,4 mm, doserat, lås i silver med vita stenar, längd 45 cm, knutet, vikt 14,5 g, några stenar saknas.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 4,2-7,0 mm, doserat, lås i silver med markasiter, längd 42 cm, knutet, vikt 12,1 g, en markasit saknas.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad topas, 52 åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/SI, höjd 2,0 cm, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 åttkantslipade diamanter, ca 0,10 ctv, ca W/SI, vikt 0,8 g, stift, en diamant har skada och några har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,3 g, en diamant skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W/SI, vikt 1,2 g, krok.
Ädelstenar Rubiner
RUBINER, 10 st, 1 navetteslipad, 2 rundslipade, 7 droppslipade om ca 2,91 ctv totalt, förseglade.
RING, 18K roséguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,3 g, 1 sten har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, mått 7,0 x 7,0 mm, vikt 0,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 2 fasettslipade smaragder ca 0,43 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI-P, längd 18 cm, vikt 1,4 g, smaragderna med inneslutningar som når ytan och ytskada, diamanterna med mindre nagg på kulett samt ytskada.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, mått 6,5 x 6,5 mm, vikt 1,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 1,4 g, skadat galleri, sliten ringskena.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g, slitna klor.
ALLIANSRING, platina, 2 antik- och 24 äldre åttkantslipade diamanter, Stockholm 1940, stl 18,25 mm, flertalet diamanter med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, N S E Guldvaru, Köping, stl 17 mm, vikt 2,9 g, diamanten har ett litet nagg på kuletten.
RING, 18K guld, smaragder, 14 briljanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 5,8 g, några diamanter med nagg och skador, några smaragder med nagg och skador.