Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 juni 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 2,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 42 fasettslipade blå safirer ca 0,42 ctv, storlek 16 mm, vikt 1,5 g, safirerna med mindre nagg och slitage på fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 ovala fasettslipade morganiter ca 0,73 ctv, 46 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stängbara krokar, höjd 16 mm, vikt 2,2 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 44 fasettslipade blå safirer ca 0,35 ctv, storlek 17 mm, vikt 0,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,11 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 1,4 g, en diamant med nagg/inverterade naturaler.
40 DIAMANTER, åttkantslipade, 1,01 ctv, River(D-E)/VVS1-VS2 enligt AIG certifikat D1910195127, förseglade.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 33,5 g, flera diamanter har skador.
HÄNGE MED KEDJA, 14K rodierat guld, vit opal, 34 briljanter ca 0,30 ctv, längd 60 cm, vikt 7,7 g, några enstaka dimaanter med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, vikt 1,0 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, vikt 1,4 g, stift.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, 6 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, bredd 1,4 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,2 g.