Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 juni 2021
3 DIAMANTER, prinsesslipade, 0,51 ctv, River-TW/VVS-VS, ena diamanten har naturaler i två hörn.
HÄNGE MED KEDJA, svartrodinerat sterlingsilver, dödskalle, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv ca Br/P, längd 58 cm, vikt 15,1 g.
DODO BY POMMELLATO, armband, Granelli Bracelet, sterlingsilver/18K guld, 3 berlocker i 18K guld, längd 22,5 cm, vikt 14,3 g, bokstavsberlocker saknar stämplar.
BÄGARE, silver, paradisfåglar, Samuel Rostrovsky, Kiev 1797, hjd 9 cm, diameter 6,6 cm, vikt 80,4 g, lagningar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,3-7,4 mm, doserat, lås i silver med vita stenar, längd 67 cm, knutet, vikt 15,1 g, limrester på låset.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, baguetteslipade smaragder ca 1,28 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCa/P, stl 16,75 mm, vikt 1,3 g, en smaragd är missfärgad.
COLLIER, 18K citguld, akvamariner topaser, 2 briljanter ca 0,20 ctvm ca W/SI-P, längd 52 cm, vikt 5,8 g, topaser och akvamariner med små nagg och slitna fasettkanter.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, längd på kedjan 39 cm, vikt 6,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Alton, Falköping 1974, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS-SI, skruvlås, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, skruvlås, vikt 2,0 g.