Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021
Smycken Påhängen
OLE LYNGGAARD, påhänge, 18K guld/delvis oxiderat sterlingsilver, kulor av rutilkvarts, turkos och malakit, odlad pärla, längd 9 cm, vikt 2,8 g, påse, originaletui, kula av rutilkvarts har nagg.
KALEVALA, collier, Skatten från Halikko, sterlingsilver, Finland 1977, längd 71 cm, går att koppla om till kortare collier och armband, vikt 136,4 g. skadat originaletui.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,92 ct, Fancy Light Greyish-Yellow/VS1, vikt 0,9 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,015 ct, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g
GEORG JENSEN, hänge/kedja, Fusion, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 6,2 g, originalpåse.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, hjärta, sterlingsilver, längd 45,5 cm, vikt 4,1 g, originalpåse.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, sterlingsilver, längd 39,5/42/45 cm, vikt 4,9 g, originalpåse.
BJÖRG, örhängen, sterlingsilver, mörkblå nästan svarta safirer ca 1,00 ctv, vikt 2,5 g, stift.
RING, 18K vitguld, smaragd, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, Norrköping 1999, stl 16,5 mm, vikt 10 g, smaragden med sprickor, inneslutningar som når ytan samt nagg.
LANTZ, collier, sterlingsilver, Stockholm 1990, längd 70 cm, vikt 58,6 g, skadad etui.
WIWEN NILSSON, collier, silver, bergkristall ca 20 ct, signerad, Lund 1936, längd 59,5 cm, vikt 32,9 g, små nagg. (d)
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g.
LANTZ, armring, sterlingsilver, signerad Roland Lantz, Stockholm 1976, mått 5,0 x 6,5 cm, vikt 34,9 g. (d)
ARMBAND, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 3,49 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 12,1 g.
RING, 18k vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/P, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, svaga fattningar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, FBr/P, 11 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS, höjd 10 mm, kedja 39-41 cm, vikt 2,7 g, mittstenen med liten skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,4 g, stift.