Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021
TIFFANY & CO alliansring, platina 17 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, 16 mm, vikt 3,1 g, etui, gravyr.
EFVA ATTLING, armring, sterlingsilver, Strength & kindness slim cuff, mått 5,5 x 6,5 cm, vikt 16,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W/VS, 2 behandlade diamanter, Lo jewelry, stl 15,25 mm, vikt 4,5 g, originalask. .
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, flexmodell, vikt 7,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, brioletteslipad rosenkvarts, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, längd 50 cm, vikt 8,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 7,2 g.
THERESIA HVORSLEV, armring, Silverknappen, silver,1970-tal, 60 x 46 mm, vikt 24 g, ej stämplad.
LAPPONIA, collier, 18K guld, bergkristall, Björn Weckström, Finland 1995, längd 40 cm vikt 12,8 g.
CARTIER, armring, Tricolor, 18K trefärgat guld, 1995, stl 17 cm, vikt 27,8 g, saknar skruvmejsel.
RING, sterlingsilver, organisk form, A. Högbergs eftr. Silvermedjan Anette & Marie, Göteborg 2007, stl 16,5 mm, ask.
CARTIER, armring, Trinity, 18K trefärgat guld, serienr. 74975, storlek 64 (inre omkrets ca 20 cm), vikt 33,5 g, originaletui.
OLE WALDEMAR JACOBSEN, enstensring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(L)/VS2, Köpenhamn, stl 16,5 mm, vikt 15,8 g.
EFVA ATTLING, örhängen, Princess star earrings, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,24 ctv, TW/VS, stift, vikt 3,3 g, papper från Attling.
BUCCELLATI, manschettknappar, silver, signerade Gianmaria Buccellati, vikt 16,2 g, etui.
TIFFANY & CO, armring, Bone Cuff Small, sterlingsilver, Elsa Peretti, 4x5 cm, vikt 54,5 g, påse.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, hjärtan, höjd 6,5 mm, stift, vikt 3,2 g, snurrebussarna ej original.
OLE LYNGGAARD, ett örhänge, 18K guld, hjärta, höjd 6,5 mm, stift, vikt 1,4 g, saknar snurrebuss.