261 - 280 av 340
1...131415...17 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021

Klubbad för

LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Finland 1985, längd 37,5 cm, vikt 11,0 g.

1 100 kr

Utrop: 900 kr

COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VVS-SI, längd 42-45 cm, vikt 2,4 g.

Utrop: 5 100 kr

FRED, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 7 700 kr

Utrop: 11 800 kr

GEORG JENSEN, ring, nr 473A, Sphere, sterlingsilver, onyx, stl 17,5 mm, vikt 10,9 g.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

Utrop: 8 800 kr

EFVA ATTLING, ring, Wide & Stars ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/SI, stl 15,25 mm, vikt 13,6 g, originaletui och kartong.

Utrop: 11 000 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, bergkristall, Stockholm 1962, stl 13,75 mm, vikt 8,5 g, (d).

Utrop: 3 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, med kransar, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, diameter 11,3 mm, vikt 6,4 g, stift, några diamanter har nagg och skador.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld, ovalslipad citrin, Stockholm 1954, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g, citrin med små nagg och slitna fasetter

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

BERND JANUSCH, ring, sterlingsilver, Trollbäcken 1970, stl 17 mm, vikt 10,1 g. (d)

Utrop: 1 300 kr

Smycken Pärlarmband

Utrop: 7 400 kr

LAPPONIA, ring, Double Waves, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 2000, stl 17,5 mm, vikt 12,2 g.

Utrop: 7 900 kr

PATRIK AF FORSELLES, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW/SI, Stockholm 2009, stl 16 mm, vikt 6,8 g.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

RING, 18K guld, färglös topas, A. Lundström Lund 1936, stl 16,25 mm, vikt 12,3 g, stenen är omslipad på en sida (ej polerad)

Utrop: 5 500 kr

TI SENTO, ring, sterlingsilver, onyx, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

Smycken Lås

PER BORUP, lås, 18K guld, briljant 0,05 ct, vikt 6 g.

3 400 kr

Utrop: 3 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-SI, stift, vikt 2,1 g.

Utrop: 9 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,51 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 7,5 g.

Utrop: 24 000 kr

OLE LYNGGAARD, collier, oxiderat sterlingsilver, kulor av onyx, bärnsten, korall, dobbar, längd ca 180 cm, vikt 40,3 g, originaletui, några kulor har slitage.

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr