Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021
FIGURIN, silver, viking, Markströms, Uppsala 1972, höjd 55 mm, vikt 49,3 g, skölden är löstagbar, små skador.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, 16 åttkantslipade och briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/SI-P, mått 6,7 x 9,8 mm, vikt 2,5 g, stift, några diamanter har nagg och skador.
CARMOSÈRING, 18K guld/vitguld, opal, åttkantslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, en diamant är trasig, opalen är sliten, svaga fattningar.
LORDRING, 18K guld, cabochonslipad safir ca 0,20 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 6,2 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, odlad pärla 5,5 mm, 3 briljanter ca 0,07 ctv, C.D.Bäckström, hållare i metall, vikt 2,9 g.
RING, 14K vitguld, ovalslipad fasetteras topas, 40 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
RING, 14K roséguld, ovalslipad limekvarts ca 3,5 ct, behandlade gröna diamanter ca 0,25 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,0 g.
SMYCKESET, brosch, tre par örhängen, förgylld metall/ vitmetall, fasetterade granater, vikt 12,1 g, örhängena har skruvmekanism.
RING, 18K guld, fasetterad granat, K M Erlandsson, Ystad 1930, stl 17 mm, vikt 5,5 g, gravyr.
COLLIER, sterlingsilver, fasetterade ametister, längd 42 cm, vikt 2,8 g, ametisterna har något slitna fasettkanter.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,2-5,6 mm, doserat, lås i silver, längd 43 cm, knutet, vikt 8,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,3-7,4 mm, doserat, lås i silver med markasiter, längd 57 cm, knutet, vikt 14,4 g.
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, ett par, silver, Markströms, Uppsala 1974, höjd 13 cm, fyllda, vikt 465,5 g.
SORGESMYCKE, collier, fasetterade svarta stenar ca 5-12 mm, doserat, lås i vitmetall, längd 47 cm, vikt 31,2 g, en lila pärla.