Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021
RING, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, blå emalj, stl 17,5 mm, vikt 8,8 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1986, stl 15,25 mm, vikt 4,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, pansarlänk, längd 41 cm, höjd 1,8 cm, vikt 3,1 g.
ARMBAND, 14K guld, 78 åttkantslipade diamanter ca 1,1 ctv, ca W/SI, längd 19 cm, vikt 24,2 g, en diamant skadad, flera diamanter har nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade odlade sötvattenspärlor, 60 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, höjd 2 cm, vikt 3,7 g, några diamanter har nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 carréslipade smaragder, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, smargderna har inneslutningar som nåt ytan och skador.
ENGELBERT, örhängen, rosetter, bergskristall, Stigbert, Stockholm 1948, mått 2,0 x 1,5 cm, skruvmekanism, vikt 5,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade turkoser, G Dahlgren & Co, Malmö 1951, mått 1,2 x 1,2 cm, skruvmekanism, vikt 4,0 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,44 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,1 g.
Smycken Enstenshänge
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct, ca TW/P, vikt 0,4 g.
Visa varaSmycken Ring
LORDRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, fasetterade safirer, Stockholm 1975, stl 20 mm, vikt 9,6 g, safirerna har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosetter, Wilhelm Harbeck, Stockhom 1940 tal, mått 1,4 x 1,6 cm, skruvmekanism, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosetter, syntetisk spinell, Guldvaruhuset, Stockohlm 1959, mått 1,9 x 1,4 cm, skruvmekanism, vikt 3,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,90 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 6,1 g, en sten har nagg.