Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,21 ct, ca TW/VS, Engelbert, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, ovalslipad gul och blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, gula safirer, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, krokar, höjd 29 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, krokar, höjd 26 mm, vikt 1,6 g, smaragder med skador.
RING, 18K guld, baguetteslipade smaragder, åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stl 18 mm, vikt 5,4 g, smarargder med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, carréslipade rubiner, smaragder, diamanter ca 0,18 ctv, stift, höjd 17 mm, vikt 5,8 g, några smaragder med skada och nagg.
ENGELBERT, brosch, 18K guld, odlade pärlor ca 5-6 mm, Stigbert för Engelbert, design Sigurd Persson, Stockholm 1953, mått 5,2 x 2,5 cm, vikt 5,8 g.
ARMBAND, sterlingsilver, diverse färgstenar bl.a peridot, kvarts, turmaliner, längd 19 cm, vikt 12,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtslipade behandlade rubiner 0,76 ctv, vikt 1,2 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca TW/VS, Örns Juvelateljé, Göteborg 1970, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE, förgylld metall, ögla i 18K guld, citriner, antik, senare ögla, höjd 7 cm, vikt 13,7 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 20 st briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W/VS, vikt 3,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 30 st briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-W/VS, längd 37/40 cm, vikt 2,6 g.