201 - 220 av 340
1...101112...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 112 navettslipade diamanter ca 6,36 ctv, ca gröna- gula- bruna- och orangefärgade nyanser/VS-P, 4 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCa-Ca(K-N)/P, 417 åttkantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-TCa(F-L)/VS-P, höjd 7,0 cm, vikt 23,5 g, stift, en åttkantslipad diamant saknas, flera diamanter har nagg.

Utrop: 37 000 kr

Utrop: 12 400 kr

Utrop: 45 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, triangelslipade diamanter ca 2,15 ctv, ca Light Yellow/VS2-P1, 48 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, höjd 16 mm, vikt 7,4 g, stift, ena mittstenen har litet nagg vid ena hörnet.

Utrop: 38 000 kr

Utrop: 49 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 5 600 kr

MATSILVER, silver, Disa, totalt 70 delar: 12 st matknivar, 12 st matgafflar, 12 st matskedar, 12 st dessertgafflar, 12 st dessertknivar, 6 st teskedar, 2 st smörknivar, såsslev, uppläggningssked, total vikt ca 1308 g, GAB, från slutet av 80-talet, 2 st schatuller.

8 700 kr

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, briljant - och trapetsslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 7,8 g, en trapetsslipade diamant har ett nagg, safiren har ett mindre nagg.

Utrop: 11 800 kr

RING, 18K vitguld, korall, ca 5,75 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, ametister, citriner, briljantslipade diamaner ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, Giorgio Visconti, Italien, stl 17,5 mm, vikt 13,7 g.

Utrop: 13 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljanter 5,98 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 17 cm, vikt 22,9 g.

Utrop: 54 000 kr

Utrop: 6 200 kr

HÄNGE, 18K vitguld, granat, 16 briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca TW-VS-SI, längd 2 cm, vikt 1,5 gram.

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 57 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, diameter 33 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 6,2 g.

Utrop: 11 400 kr

HÄNGE, 18K vitguld, citrin, 16 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS-SI, längd 2 cm, vikt 1,5 gram.

Utrop: 5 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 3,49 ct, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-Tca/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, klor i 18K gult guld.

Utrop: 12 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 196 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 23 mm, stift, vikt 6,2 g.

Utrop: 18 000 kr

BROSCH, 18K guld, granater, antik, 1800 - tal, längd 43 mm, vikt 14,9 g, skadad.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

ARMRING, 18K guld, Carl Tengstedt, Göteborg 1846, antik, 61 x 55 mm, vikt 14,4 g.

9 100 kr

Utrop: 7 200 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 4 400 kr