Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-Cr/P, längd 18 cm, vikt 4,9 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 5,07 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 12,0 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 18 mm, vikt 5,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 3,88 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 8,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant - och trapetsslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, några diamanter med skador och nagg.
TENNISARMBAND, 18K guld, 64 briljantslipade diamanter ca 2,55 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 17 cm, vikt 9,3 g, enstaka diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,76 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 8,0 g.
RING, 18K gulld, smaragder ca 2,35 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca Cr-TCa/P, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, smaragderna med inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 1,30 ctv, stift, höjd 16 mm, vikt 4,4 g.
PÄRLCOLLIER, 35 odlade Tahitipärlor ca 10,3-13,2 mm, off round, lås 18K vitguld, rubin, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 44 cm, vikt 70,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TCr(I)/VVS2, IGI certifikat 234630747, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 12,3 mm, gula briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipad kyanite ca 2,72 ctv, navetteslipade safirer ca 1,71 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stift, höjd 30 mm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, dropp - , navette - och briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W-TCa/SI-P, stift, höjd 54 mm, vikt 5,3 g.
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, silver, höjd 19 cm, Markströms i Uppsala 1977, vikt 564,6 g, plakett med gravyr i botten.
RING, 14K vitguld, 18 briljant och navetteslipade diamanter ca 1,25 ctv, TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 5,5 g, en diamant skadad, enstaka diamater med nagg, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 tanzanite ca 2,42 ctv, briljanter ca 0,87 ctv, ca W-Ca/ SI-P, höjd 40 mm, vikt 4,8 g, stift, en diamant skadad, enstaka diamanter med nagg.