301 - 320 av 340
1...151617 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021

Klubbad för

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad 3,77 ct, inneslutningar som når ytan.

10 000 kr

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtslipade behandlade rubiner 0,84 ctv, vikt 1,3 g, stift.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18k vitguld, 3 blå safirer ca 0,20 ctv, 43 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g.

Utrop: 7 000 kr

ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor, briljant ca 0,03 ct, ca W/SI, karneol, kalcedon, mjölkkvarts, förgylld hematit, längd 17,5 cm, vikt 12,1 g.

Utrop: 6 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 14 / 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca TCr/SI, hjärta, pansar, längd 40 cm, vikt 4,8 g, hänget är tillverkat i 14K guld, kedjan i 18K guld.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld, 7 diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 15,25+ mm, vikt 7,6 g, ringskena skev.

2 900 kr

Utrop: 3 300 kr

HÄNGE, gulmetall, miniatyrmålning, signerad, oidentifierad konstnär, 1800/1900- tal, baksida av sköldpadd, höjd 64 mm, vikt 21,9 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, 4 navette- och 1 prinsesslipad diamant ca 0,82 ctv, ca TW-W/VS2-SI1, stl 17+ mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 12 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd 5,40 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,84 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, Ceson, Göteborg 1986, stl 17,5 mm, vikt 11,5 g, smaragden har inneslutningar som når ytan och mindre nagg.

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, N Wallin, Gnarp 1931, mått 3,2 x 1,5 cm, vikt 4,8 g, en diamant skadad.

Utrop: 7 800 kr

BROSCH, 18K guld, pärlor, antik, Stockholm, vikt 5,5 g.

Utrop: 2 700 kr

Utrop: 6 200 kr

HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, 3 ametister, längd 42 cm, pansar, vikt 6,7 g, Finland.

Utrop: 2 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 0,97 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,5 g.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade rhodolitgranater, briljanter ca 0,10 ctv, krokar med stopp.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 8 400 kr

ARMBAND, 18K guld, 28 briljantlsipade diamanter ca 0,10 ctv, 7 cabochonslipade safirer ca 2,36 ctv, 28 carréslipade rubiner ca 1,40 ctv, 28 carréslipade smaragder ca 0,85 ctv, läng 19 cm, vikt 15,9 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan och mindre nagg.

Utrop: 8 200 kr

ARMBAND, 18K guld, tigeröga, säkerhetskedja, innermått ca 66 x 66 mm, vikt 46,0 g.

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18k vitguld, rubiner 0,73 ctv, briljanter ca 0,42 ctv, ca W-Cr/SI-P, diam 18 mm, kedja 44 cm, vikt 3,3 g.

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca W(H)/VVS, stl, 18,75 mm, vikt 4,0 g.

7 500 kr

Utrop: 8 400 kr