Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2021
LJUSSTAKAR, ett par, silver, fot och stam med ciselerad dekor, höjd 22,5 cm, Tesi, Göteborg 1959, fyllda, total vikt 651,68 g.
RING, 18K vitguld, fasetterad blå safir ca 1,3 ct, 2 briljatslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, Stockholm 1975, vikt 4,5 g, en diamant skadad, safiren har nagg och slitna fasettkanter.
C.F. CARLMAN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 15,25 mm, Stockholm 1980, vikt 6,9 g.
RING, 18k vitguld, smaragd ca 0,65 ct, 14 diamanter ca 0,56 ctv, ca W-Cr/P, stl 15,5 mm, vikt 4,3 g, smaragd med mindre skador, 2 diamanter skadade.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad droppformad Tahiti pärla 16,3 mm, 25 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 32 mm, vikt 5,3 g.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, ovalslipad, 1,74 ct, 8,3 x 6,3 x 4,1 mm, plomberad Globe diamonds, Göteborg 1977.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, ovalslipad, 2,13 ct, 7,0 x 6,1 x 5,7 mm. plomberad, Globe diamonds, Göteborg 1977.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g, diamant med stort bord, gravyr.
ARMBAND, 18K guld/platina, fantasilänk, längd 19 cm, bredd 1,5 cm, ej stämplad, vikt 47,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 samt 2,75 mm, lås i 18K guld, odlade pärlor och vita stenar, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1967, längd 64 cm, vikt 40,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir 1,57 ct, brilljantslipade diamanter 0,53 ctv, ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld / vitguld, hjärtan, 34 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca W/VS-SI, vikt 15,8 g, stift och bygel.
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,41 ctv, ca TW/VS-SI, stämplad W&A Sävsjö 1989, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca W/VS, Guldform, Uppsala 1979, stl 20,5 mm, vikt 4,1 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Dahlgren & Co, Malmö 1970, stl 20 mm, vikt 4,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, ovalslipad safir ca 0,60 ct, 8 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, Israel Sundström, Stockholm 1919, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, slitage.
BROSCH, 18K guld, 8 rubiner ca 0,70 ctv, 1950/60-tal 38x42 mm, vikt 10,6 g, några rubiner med nagg.
RING, 18K guld, rubiner, Gamo, Italien, stl 18 mm, vikt 9,6 g, rubiner med nagg och skador.