Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2021
STRÖSOCKERSKED, silver, modell Franska Liljan, Johan Erik Åhlén, Sala 1852, längd 19,3 cm, vikt 28,5 g.
STRÖSOCKERSKED, silver, modell Svensk Rund, Jonas Elg, Västerås 1798, längd 18,2 cm, vikt 66,6 g, monogram.
TÅRTSPADE, silver, modell Svensk Spetsig, GAB, Stockholm 1927, längd 24,5 cm, vikt 77,7 g.
TESPINDEL, silver, delvis förgylld, snidat ben, Jonas Lindberg, Stockholm 1826, längd 18,5 cm, vikt 40,0 g.
MÖLLENBORG, armband, 18K guld, längd 20 cm, Malmö 1905, vikt 11,5 g, länkarna är slitna och en länk är trasig.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 104 briljanter ca 2,58 ctv, ca TW-TCr/SI, stift/clips, vikt 8,4 g.
W.A BOLIN, ring, 18K guld, kuddslipad ametist ca 10,00 ct, 4 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, Stockholm 1954, stl 15,75 mm, vikt 10,0 g, en diamant är skadad och en med nagg, ametist med nagg och slitna fasetter.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv en gravyr, ca TW-W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, en diamant med nagg på kulett.
DIAMANT, smaragdslipad, 2,08 ct, TW(F)/VVS 1, GIA certifikat 3256032, flera små nagg.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, ametist och blå topas, 34 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 9,3 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,65 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 17 mm, vikt 1,2 g, några diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 baguette- och trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16+ mm, vikt 2,3 g, några diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, brhandlad gul safir 0,56 ct enligt gravyr, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,3 g, safir med nagg invid bordet.
RING, 18K guld, 3 rubiner ca 0,65 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv ca W/VS, stl 17 mm, 1994, Juvelateljen Evert Lindberg, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, 7 smaragder ca 1,40 ctv, stl 17,75 mm, vikt 11,4 g, smaragder med nagg.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,50 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, Evert Gustafsson, Stockholm 1988, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan.