Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2021
RING, 18K vitguld, opal, 8 droppslipad safirer ca 2,00 ctvm 4 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,0 g, några safirer med nagg och mindre skador.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 4,25 ct, 22 briljant och baguetteslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/ VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g, akvamarin med nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir 3,39 ct enligt gravyr, 12 briljantslipade diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Ba Konstgjuteri, Stockholm 1993, stl 17 mm, vikt 5,6 g, safir med små nagg.
RING, 18K vitguld, ametist ca 5,20 ct, åttkantslipade diamanter 0,27 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 10,6 g, ametist med slitna fasetter och små nagg, storleksändrad med kulor.
RING, 14K guld, smaragd ca 1,10 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, smaragd med små nagg samt inneslutningar som når ytan.
ARMBAND, 14K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv ca TW-W/SI, längd 17 cm, vikt 15,0 g, sliten rodinering.
BROSCH, platina/18K vitguld, 9 äldre briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/SI, rosenslipade diamanter, längd 55 mm, vikt 4,7 g.
BESTICKSERVIS, 41 delar, Prins Albert, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 2 smörknivar, 2 smörgåsgafflar, 1 såsslev, GAB, Stockholm 1960-70-tal, total vikt 2277,7 g, lindor.
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, ett par, silver, svagt konande stam, pärlbård, Markströms, Uppsala 1971, höjd 24,5 cm, vikt 1078,6 g, fylld botten, bucklor.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,66 ctv ca W/VS-SI, stl 15,75+ mm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca1,86 ctv, ca W/SI, stift, höjd 4 cm, vikt 8,9 g.
AINAR AXELSSON, ljusstakar, ett par, silver, smala skaft på rund fot med geometrisk bård, GAB, Stockholm 1967/68, höjd 23,5 cm, vikt 416,6 g, fylld fot.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 0,20 ct, åttkantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 5,1 g.
KOHINOOR, ring, 18K guld/vitguld, prinsesslipade diamanter 0,57 ctv, ca TW/VS, Finland, stl 17,5 mm, vikt 6 g, originaletui.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, Clero, Italien, stl 18,25 mm, vikt 7,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, odlad pärla, diamanter, längd 42 cm, vikt 10,2 g.