Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/SI, stl 20 mm, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 8,2 mm, 24 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, vikt 4,2 g, stift.
RING, 18K vitguld, 78 trapet- baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, graverad, en baguetteslipad diamant är skadad.
COLLIER, ametist, svarta facetterade stenar, lås i vitmetall, längd 82-90 cm, vikt 133,5 g, ej knutet.
RING, hjärta, 18k vitguld, 30 briljanter ca 0,18 ct ca W/VS-P, stl 15,25 mm, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, spessartingranat ca 3,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, kuddslipad alexandrit ca 0,45 ct, höjd 13 mm, vikt 1,0 g, inneslutning når ytan vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ct enligt gravyr, ca W/P, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
COLLIER, rodokrositer, 41 stenar ca 19,9x7,7x6,0 mm, justerbar längd, ca 216 ctv, vikt 47,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval fasetterad blå safir, åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 18 mm, vikt 2,8 g, en diamant med nagg invid rondist.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/SI1, diameter 15 mm, vikt 6,3 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, 6 diamanter ca 0,05 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
COLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, trumlade bruna och gul-vita färgstenar, längd 58 cm, vikt 67,9 g, lås i förgyllt sterlingsilver, ej knutet.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, grön/orange emalj, cz, design by A Jewel Veronika, 11 mm, vikt 3 gram.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct ca W/VS, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K vitguld, odlad droppformad tahitipärla ca 10,2 mm, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, vikt 1,9 g.
COLLIER, armband och örhängen, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Danmark, längd 39,5 samt 20 cm, stift, vikt 58,3 g, mindre emaljskador.