Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
HÄNGE MED KEDJA, dolk, sterlingsilver, rubiner, höjd 35 mm, kedja 58 cm, vikt 4,7 g.
BROSCH, 18K guld, svart emalj, ihålig blisterpärla, GGTL certifikat 14-B 2509, längd 30 mm, vikt 2,7 g,
BROSCH, silver, blå kalcedon, blomma, Arvo Saarela, Enköping 1957, diameter 36 mm, vikt 7,9 g.
BROSCH, silver, grön emalj, Gunnar Tägt, Stockholm 1957, signerad, mått 45 x 32 mm, vikt 14,4 g, mindre emaljskador.
BROSCH, silver, blå kalcedon, Arvo Saarela, Enköping 1957, mått 55 x 43 mm, vikt 10,0 g.
COLLIER, Sterlingsilver, stel, öppen, Auran Kultaseppa, Åbo, 1976, Pekka Piekäinen, vikt 67,6 g.
ALTON, ring, silver, rundslipad bergskristall, Falköping 1967, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g, små nagg.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,58 ctv ca W/VS, stl 19,5 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv ca Cr-Ca/SI, vikt 1,2 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, stl 19,25 mm, vikt 3,7 g, en diamant med skada, två med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, 2-radig, barocka, längd 55 cm, vikt 119,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,35 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,8 g.