Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 3,9 - 7,7 mm, lås i silver, längd 54 cm, knutet, vikt 18,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,25 samt 2,5 mm, lås i 18K guld, cabochonslipad turmalin, pärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1965, längd 56 cm, vikt 37,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7 mm, lås i 18K guld, cabochonslipad ametist, pärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1977, längd 95 cm, vikt 60,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 9 mm, färgade grå, barocka, lås i 18K guld, längd 72 cm, vikt 76,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, huggies, höjd 14 mm, vikt 6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Cr/SI, stl 18 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca TW/SI, Iduna, Varberg 1984, stl 20,5 mm, vikt 3,5 g.
Smycken Slät ring
FÖRLOVNINGSRING, 18K vitguld med storlek 16,5 mm, vikt 10,6 g, höjd 2,9 mm, bredd 5 mm
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-CR/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,9 g, smaragd med flera nagg/mindre skador.
RING, silver, syntetisk gul safir, stl 17 mm, vikt 28,0 g, slitna fasettkanter, nagg på kulett.