Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterade ametister, ovala ca 9 x 7 mm, stift, vikt 1,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca. 6 mm, lås i 18K vitguld med rubiner, längd 77 cm, knutet, vikt 39,7 g, några pärlor skadade.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 13,2 mm, cubic zirconia, höjd 32 mm, vikt 6,0 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, rubin, 10 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, storlek 17,5 mm, vikt 2,1 g, gravyr, en diamant har nagg på rondisten.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,7-11 mm, off round, doserat, lås i 14K vitgu längd 42 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10-11 mm, lås i förgyllt silver, cubic zirkonia, längd 42 cm.
ARMBAND, förgyllt silver, emalj, jade, längd 17,5 cm, vikt 45,6 g, säkerhetskedjan saknar ögla.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W-Cr/VS, stl 18 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 32 mm, skruvlås.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 21 mm, vikt 5,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i förgyllt sterlingsilver, längd 40 cm, knutet, vikt 25,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,9 mm, lås i sterlingsilver, längd 61 cm, knutet, vikt 29,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 0,46 ctv enligt gravyr, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI-P, stift, vikt 1,2 g.