Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, hjärtformad öppningsbar berlock, mått 2 x 3 cm, ormlänk 51 cm, vikt 8,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterade rubiner av lägre kvalitet, krokar, längd 6 cm, vikt 4,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TCr/VS, VGI dossier samt laserinskription, stift, vikt 1,6 g.
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, modell Rosenholm, GAB, Stockholm 1955-1967, längd 10,8 cm, vikt 78,3 g.
MJÖLK-/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, elfenben, kontrollstämplad av Mikhail Mikhailovich Karpinsky, St. Petersburg 1836, höjd 9,5 mm, vikt 129,5 g, mindre buckla vid foten.
SALTKAR, silver, 2 hänklar, uppburen av ekorre med hasselnöt, höjd 7 cm, längd 11,5 cm, vikt 100,5 g, mindre bucklor vid foten.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, metall/plast, 30 x 22 mm samt 60 x 12 mm förstoring, 2 LED, längd 5 cm.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till tiondelar, storlek 13 x 7,5 cm, vikt 120 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasettslipade ametister ca 7 x 9 mm, markasiter, stift, längd 4 cm, vikt 5 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, ledad nalleberlock, längd 2,7 cm, pansarlänk 46 cm, vikt 6,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TCa/VS, stift, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TCr/VS, stl 17 mm, vikt 3,1 g.