Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
DOSA, silver, ovalformad med graverad yta, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1806, mått 8,5 x 5 x 2 cm, vikt 67,1 g, gravyr.
SOCKERSKÅL, sterlingsilver, på fyra fötter, viktoriansk, inlagt mynt George II, John Aldwinckle & Thomas Slater, London 1884, höjd 6,5 cm, diameter 8,7 cm, vikt 103,7 g, buckla.
Silver Kaffeservis
ERIC LÖFMAN, kaffeservis. 3 delar, silver, arbetad yta, sockerskål med lock, gräddkanna, fat, Markströms, Uppsala 1977, höjd 6 cm, vikt 302,5 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, emalj, golfare, mått 21 x 17 mm, kedja och stav, vikt 8,7 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Fidelity, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, höjd 16 mm, stift, vikt 6,1 g, saknar snurrebussar.
DIAMANT, briljantslipad diamant 0,50 ct K/VS1, natural på rondist, mindre nagg på kulett.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, klarifierad bärnsten, cabochonslipad, mått ca 19 x 15 mm, kedja och stav, vikt 11,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca. 6 x 5 mm, lapis lazuli mått 1,4 cm, lås i förgyllt sterlingsilver, längd 43 cm, vikt 24,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 0,32 ct enligt gravyr, 8 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,8 g, slitna klor, safir med nagg och slitna fasetter.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, treklöver, kedja och stav, mått ca 27 x 27 mm, vikt 10 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenpärlor ca 12 mm, runda, mindre ytfel, stift, vikt 5 g.