121 - 140 av 493
1...678...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020

Klubbad för

DOSA, silver, ovalformad med graverad yta, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1806, mått 8,5 x 5 x 2 cm, vikt 67,1 g, gravyr.

850 kr

Utrop: 600 kr

SOCKERSKÅL, sterlingsilver, på fyra fötter, viktoriansk, inlagt mynt George II, John Aldwinckle & Thomas Slater, London 1884, höjd 6,5 cm, diameter 8,7 cm, vikt 103,7 g, buckla.

Utrop: 800 kr

Silver Kaffeservis

ERIC LÖFMAN, kaffeservis. 3 delar, silver, arbetad yta, sockerskål med lock, gräddkanna, fat, Markströms, Uppsala 1977, höjd 6 cm, vikt 302,5 g.

1 600 kr

Utrop: 1 400 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad ca 1,73 ct, mått 7,66 x 6,42 x 4,82 mm.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad ca 2,00 ct, mått 8,18 x 7,91 x 4,72 mm.

Utrop: 2 200 kr

MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, emalj, golfare, mått 21 x 17 mm, kedja och stav, vikt 8,7 g.

425 kr

Utrop: 450 kr

BROSCH, sterlingsilver, Norge, mått 60 x 52 mm, vikt 19,5 g.

475 kr

Utrop: 400 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, Fidelity, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, höjd 16 mm, stift, vikt 6,1 g, saknar snurrebussar.

Utrop: 3 200 kr

DIAMANT, briljantslipad diamant 0,50 ct K/VS1, natural på rondist, mindre nagg på kulett.

Utrop: 5 500 kr

MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, klarifierad bärnsten, cabochonslipad, mått ca 19 x 15 mm, kedja och stav, vikt 11,3 g.

Utrop: 450 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca. 6 x 5 mm, lapis lazuli mått 1,4 cm, lås i förgyllt sterlingsilver, längd 43 cm, vikt 24,6 g.

475 kr

Utrop: 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 0,32 ct enligt gravyr, 8 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,8 g, slitna klor, safir med nagg och slitna fasetter.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, malakiter, längd 27 mm, vikt 4,0 g.

900 kr

Utrop: 700 kr

MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, treklöver, kedja och stav, mått ca 27 x 27 mm, vikt 10 g.

Utrop: 450 kr

TI SENTO, ring, sterlingsilver, onyx, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g.

Utrop: 350 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenpärlor ca 12 mm, runda, mindre ytfel, stift, vikt 5 g.

850 kr

Utrop: 900 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, förgyllt, krokar, höjd 54 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 1 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, förgyllt, längd 44 cm, vikt 8,6 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, förgyllt, krokar, höjd 67 mm, vikt 7,4 g.

Utrop: 1 700 kr

Smyckestillbehör Övrigt

LUPP, mässingsfärgad, 30 x förstoring, förvaringsetui i plast.

Utrop: 300 kr